Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


model:civil:civil_teren

Toto je starší verze dokumentu!


Model terénu DTM

Povrch – teorie [1]

Povrch nebo terén, ať už jej nazveme jakkoliv, je 3D geometrickou reprezentací plochy země nebo je (v případě objemových povrchů) rozdílem či součtem povrchových ploch. Povrchy se skládají z trojúhelníků nebo rastrů, které se vytvoří, když aplikace Autodesk Civil 3D spojí body tvořící data povrchu.

Vytvořit povrch můžeme několika způsoby. Buď si založíme prázdný, čistý povrch a do něj vložíme příslušná data. Nebo můžeme naimportovat existující soubory obsahující informace o povrchu (soubory LandXML, TIN nebo DEM) do nově vytvářeného povrchu.

Za vstupní a základní informace o povrchu lze považovat body nebo vrstevnice, kterou jsou doplněny o povinné spojnice. U povrchu můžeme definovat hranice a masky, které jistým způsobem omezují jeho zobrazení. U masek dochází pouze skrytí části povrchu. Při použití hranic je situace odlišná. Je třeba si uvědomit, že plochy skryté hranice nejsou zahrnuty do výpočtů, například celkové plochy a kubatury. Povrch s uvedením analýzy šipek sklonu Povinné spojnice slouží u povrchů založených na nepravidelné síti TIN k definování lineárních objektů, které nelze pokrýt triangulačními sítěmi. Typickým příkladem jsou retenční stěny nebo vodní toky. Povinné spojnice jak už název napovídá, vytváří pevné spojnice v místě jasně definovaných vztahů (linie obrubníku, chodníku apod.). Povinné spojnice ovlivňují triangulaci povrchu.

Vrstevnice můžeme definovat různých intervalech. Vyhlazení se provádí u objektu povrchu jako celku, což umožňuje dosažení lepších výsledků, než by tomu bylo u vyhlazení vrstevnic. Máme-li vytvořený povrch, je mžné do něj data dodatečně dodávat nebo je také opravovat. Aplikace AutoCAD Civil 3D obsahuje seznam úprav povrchu pro přehlednější orientaci ve všech prováděných úpravách. Vypnutím a zapnutím operací lze vrátit povrch do předchozího stavu nebo ho upravit na podporu různých analýz typů analýz.

Soubory LandXML

Formát LandXML byl vyvinut společností Autodesk. Jde o rozšíření programovacího jazyka XML (eXtensible Markup Language ) pro odborníky z oblasti územního rozvoje, geodety a stavební inženýry. LandXML je veřejný, otevřený datový formát, který popisuje oborově specifická data jako body, parcely a trasy. Projektová data ve formátu LandXML jsou totiž nezávislá na původním softwaru, takže nemají problém s interoperabilitou.

Povrch – karta Prospektor

Na kartě Prospektor je ve stromové struktuře uvedena položka Povrchy, při kliknutím pravým tlačítkem myši  nabídka s volbou vytvoření povrchů (vytvořit nový, import, export apod.). Pokud je povrch přidán pro aktuálního výkresu  rozbalím položku Povrchy a zobrazí se názvy povrchů. Ve spodní části karty Prospektor je tabulkový seznam zobrazené položky ze stromové struktury. Karta Prospektor → Povrch → Definice → Hranice, Povinné spojnice a Vrstevnice – zobrazení dat záleží na volbě typu povrchu.

Povrch – karta Nastavení

Na kartě Nastavení → ve stromové struktuře Povrch → je ukryto nastavení stylů povrchů, popisků, tabulek a příkazy.

Definice povrchu [1]

Pod pojmem definice povrchu si lze představit souhrn vlastností nastavení, dat a úprav povrchu a rovněž seznam operací, které byly s povrchem provedeny. Typ položek definice dat, které může povrch obsahovat záleží na typu povrchu. Karta Prospektor → Povrchy → Definice → zde je přístup k jednotlivým datům a možnost úpravy položek definice.

Kategorie Povrch TIN Objemový povrch TIN Povrch definovaný rastrem Objemový povrch definovaný rastrem
Hranice Ano Ano Ano Ano
Povinné spojnice Ano Ne Ne Ne
Vrstevnice Ano Ne Ne Ne
soubory DEM Ano Ne Ano Ne
Objekty výkresu Ano Ne Ne Ne
Soubory bodů Ano Ne Ne Ne
Skupiny bodů Ano Ne Ne Ne
model/civil/civil_teren.1596310483.txt.gz · Poslední úprava: 2020/08/01 21:34 autor: pepar