Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


model:revit:revit_revit_server_hardware

Hardware pro Revit Server

Jeden ze čtenářů našeho blogu mne požádal o článek, specifikující doporučený HW pro instalaci Revit serveru (uvažujeme Revit Server 2015 a novější, kde požadavkem je instalace Windows Server 2012 a novější). V dnešní době virtualizace je ovšem specifikace takového HW trochu komplikovaná. Proto zatím uvedu jen zkušenosti a některé specifikace.

Jak je uvedeno výše, Revit Server v novějších verzích vyžaduje pro instalaci a běh software Windows Server 2012 a novější. Tím je dáno jedno z omezení pro používání Revit Serveru - musíte být schopni na tento HW nainstalovat Windows Server. Zde je možno využít i ořezaných verzí Windows Server, jako je Foundation nebo Essential (výrazně levnější než plná verze), ale tyto verze mohou být natvrdo propojené se značkovým HW (obvykle HP, Dell, IBM,…) a na jiný stroj to nenainstalujete. Z tohoto důvodu uvažovat o nějaké „skládačce“ bude problematické, přeci jen značkové servery jsou vyladěné pro dlouhý běh bez přestávek a dnes i s dostatečnou výkonovou rezervou. Ze zkušeností se ukazuje, že požadavek Autodesku na to, aby na počítači s Revit Serverem nebylo instalováno nic jiného má opodstatnění (je možná dáno i ne úplně ideální správou paměti této aplikace), pokud můžete tak tam nic jiného nedávejte. Ale toto je v menších firmách problematické dodržet, až praxe ukáže, zda právě u vás nebude nutné vyřešit požadavky Revit Serveru jinak - nové železo nebo virtualizace.

Specifikace požadavků Autodesku na SW i HW pro Revit Server najdete třebas zde:

http://help.autodesk.com/view/RVT/2016/CSY/?guid=GUID-09CA7045-5849-4532-82A0-1CFE164602A0

Výkonově jsou dnešní servery (nebo stanice) natolik dimenzované, že zde na problém nedostatečnosti asi nenarazíte. Operační paměť 8GB a větší už bývá standardem, stejně tak síťová karta na přenosovou rychlost 1Gb nikoho nepřekvapí. Průchodnost sítě musí odpovídat požadavkům jak na Revit Server tak i na práci s centrálními modely v lokální síti, tzn rovněž min 1Gb.

Základním kamenem úrazu při pomalém chodu Revit Serveru budou disky, na které se data ukládají. Tady je nutno si nadefinovat disky tak, aby umožnovali vysokou průchodnost dat - tzn diskové pole zapojené do RAID (typ RAID nechám na experty), popřípadě rychlé SSD disky. Zde máme jednoznačnou zkušenost, že s normálními SAT disky na starším železe se používání Revit Serveru stalo neúnosným - hlavně při navyšování počtu připojených uživatelů.

A právě počet přistupujících uživatelů bude rovněž jedním z faktorů, které bude ovlivňovat nadefinování disků/diskového pole. Je potřeba si uvědomit, že Revit Server si data ukládá a synchronizuje pořád, stále komunikuje s protějším Revit Serverem (pokud jsou proti sobě dva a více serverů coby Host), a obhospodařuje i všechna data pro lokální uživatele, kteří mají tento server nastavený coby Akcelerátor. Jeden nebo dva uživatelé je celkem jedno, deset a více už může být na základní konfiguraci problém.

A jaká tedy konfigurace? V jedné z firem, kde se o toto starám, je něco jako:

http://www.czech-server.cz/server-hp-proliant-dl360-g7-2x-intel-xeon-e5620-quad-core-2-40-ghz-16-gb-ram.html

Proč něco jako? Protože originální konfigurace už na webu nenajdete, je to více než 4 roky starý server HP v základní konfiguraci (+ 2x 2disky v RAID) a pro počet uživatelů <5 stačí. Bez virtualizace. V jiné firmě je „velký“ server (myslím že 128GB RAM a 32 procesorů), kde je nadefinováno několik virtuálních serverů s oddělenými Revit Servery. Cenově někde úplně jinde než ta předchozí konfigurace. Proto ani nemá smysl mluvit o nějaké průměrné ceně, záleží na mnoha faktorech, které výslednou cenu železa ovlivní.

model/revit/revit_revit_server_hardware.txt · Poslední úprava: 2022/06/01 17:27 autor: marekl