Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


model:revit:revit_revit_server_hardware
no way to compare when less than two revisions

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.


model:revit:revit_revit_server_hardware [2022/06/01 17:27] (aktuální) – vytvořeno marekl
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Hardware pro Revit Server ======
  
 +Jeden ze čtenářů našeho blogu mne požádal o článek, specifikující doporučený HW pro instalaci Revit serveru (uvažujeme Revit Server 2015 a novější, kde požadavkem je instalace Windows Server 2012 a novější).
 +V dnešní době virtualizace je ovšem specifikace takového HW trochu komplikovaná. Proto zatím uvedu jen zkušenosti a některé specifikace.
 +
 +Jak je uvedeno výše, Revit Server v novějších verzích vyžaduje pro instalaci a běh software Windows Server 2012 a novější. Tím je dáno jedno z omezení pro používání Revit Serveru - musíte být schopni na tento HW nainstalovat Windows Server. Zde je možno využít i ořezaných verzí Windows Server, jako je Foundation nebo Essential (výrazně levnější než plná verze), ale tyto verze mohou být natvrdo propojené se značkovým HW (obvykle HP, Dell, IBM,...) a na jiný stroj to nenainstalujete. Z tohoto důvodu uvažovat o nějaké "skládačce" bude problematické, přeci jen značkové servery jsou vyladěné pro dlouhý běh bez přestávek a dnes i s dostatečnou výkonovou rezervou.
 +Ze zkušeností se ukazuje, že požadavek Autodesku na to, aby na počítači s Revit Serverem nebylo instalováno nic jiného má opodstatnění (je možná dáno i ne úplně ideální správou paměti této aplikace), pokud můžete tak tam nic jiného nedávejte. Ale toto je v menších firmách problematické dodržet, až praxe ukáže, zda právě u vás nebude nutné vyřešit požadavky Revit Serveru jinak - nové železo nebo virtualizace.
 +
 +Specifikace požadavků Autodesku na SW i HW pro Revit Server najdete třebas zde:
 +
 +http://help.autodesk.com/view/RVT/2016/CSY/?guid=GUID-09CA7045-5849-4532-82A0-1CFE164602A0
 +
 +Výkonově jsou dnešní servery (nebo stanice) natolik dimenzované, že zde na problém nedostatečnosti asi nenarazíte. Operační paměť 8GB a větší už bývá standardem, stejně tak síťová karta na přenosovou rychlost 1Gb nikoho nepřekvapí. Průchodnost sítě musí odpovídat požadavkům jak na Revit Server tak i na práci s centrálními modely v lokální síti, tzn rovněž min 1Gb.
 +
 +Základním kamenem úrazu při pomalém chodu Revit Serveru budou disky, na které se data ukládají. Tady je nutno si nadefinovat disky tak, aby umožnovali vysokou průchodnost dat - tzn diskové pole zapojené do RAID (typ RAID nechám na experty), popřípadě rychlé SSD disky. Zde máme jednoznačnou zkušenost, že s normálními SAT disky na starším železe se používání Revit Serveru stalo neúnosným - hlavně při navyšování počtu připojených uživatelů.
 +
 +A právě počet přistupujících uživatelů bude rovněž jedním z faktorů, které bude ovlivňovat nadefinování disků/diskového pole. Je potřeba si uvědomit, že Revit Server si data ukládá a synchronizuje pořád, stále komunikuje s protějším Revit Serverem (pokud jsou proti sobě dva a více serverů coby Host), a obhospodařuje i všechna data pro lokální uživatele, kteří mají tento server nastavený coby Akcelerátor. Jeden nebo dva uživatelé je celkem jedno, deset a více už může být na základní konfiguraci problém.
 +
 +A jaká tedy konfigurace? V jedné z firem, kde se o toto starám, je něco jako:
 +
 +http://www.czech-server.cz/server-hp-proliant-dl360-g7-2x-intel-xeon-e5620-quad-core-2-40-ghz-16-gb-ram.html
 +
 +Proč něco jako? Protože originální konfigurace už na webu nenajdete, je to více než 4 roky starý server HP v základní konfiguraci (+ 2x 2disky v RAID) a pro počet uživatelů <5 stačí. Bez virtualizace.
 +V jiné firmě je "velký" server (myslím že 128GB RAM a 32 procesorů), kde je nadefinováno několik virtuálních serverů s oddělenými Revit Servery. Cenově někde úplně jinde než ta předchozí konfigurace. Proto ani nemá smysl mluvit o nějaké průměrné ceně, záleží na mnoha faktorech, které výslednou cenu železa ovlivní.
model/revit/revit_revit_server_hardware.txt · Poslední úprava: 2022/06/01 17:27 autor: marekl